Moje pomoce kuchenne

środa, 15 stycznia 2020

Drożdżowe racuchy z dżemem

drozdzowe racuchy z dzemem placki drozdzowe racuszki dla dzieci na podwieczorek

Racuchy drożdżowe to placki, które najbardziej kojarzą mi się z dzieciństwem. Moja mama często je robiła i robi do tej pory. U nas w domu mówiło się na te placki pępuchy, ale jak zwał tak zwał, ważne, że pysznie smakowały. Ja przeniosłam tradycję smażenia tych placków do swojego domu i również od czasu do czasu je serwuję. Tym razem postanowiłam jednak je trochę urozmaicić i przygotowałam je z dżemem, ale dżem dałam do środka placków i razem z nim je usmażyłam. Placuszki wychodzą wtedy może trochę mniej puszyste, ale równie smaczne. Oto przepis:

Składniki:
30g świeżych drożdży
2szkl. mąki pszennej tortowej
3 łyżki cukru
ok. 1,5szkl. mleka
1 jajko
szczypta soli
dżem najlepiej z dużymi kawałkami owoców (ja użyłam domowego dżemu z czereśni)
olej do smażenia
cukier puder do oprószenia

Sposób przygotowania:
Mleko lekko podgrzałam, żeby było ciepłe, ale nie gorące. Do miseczki wkruszyłam drożdże. Dosypałam do nich łyżeczkę cukru i dolałam 0,5szkl. mleka. Wszystko dokładnie rozmieszałam, tworząc zaczyn. Zaczyn odstawiłam na ok. 15 minut żeby wyrósł. Do miski wsypałam mąkę tortową, resztę cukru i szczyptę soli. Wbiłam jajko, dolałam resztę mleka i wyrośnięty zaczyn. Wszystko dokładnie wymieszałam łyżką na jednolite ciasto. Ciasto odstawiłam do wyrośnięcia. Powinno podwoić, a nawet potroić swoją objętość. Gdy tak się stało, przystąpiłam do smażenia placków. Na patelni rozgrzałam trochę oleju. Łyżką nabierałam porcje ciasta i wykładałam je na gorący tłuszcz. W środku placka robiłam małe zagłębienie i wkładałam w nie po ok. 0,5-1 łyżeczce dżemu. Dżem zakrywałam odrobiną ciasta i smażyłam placki na rumiano z obu stron na mniejszym ogniu. Usmażone racuszki wykładałam na talerz wyłożony ręcznikami papierowymi, żeby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu.
Zapraszam do odwiedzenia innych moich przepisów na placki, np.: placki jogurtowe (link do przepisu: https://wanilioweimprowizacje.blogspot.com/2020/01/placki-jogurtowe.html), placki z kaszy jaglanej z jabłkiem (link do przepisu: https://wanilioweimprowizacje.blogspot.com/2020/01/placki-z-kaszy-jaglanej-z-jabkiem.html), placki ziemniaczane z patisonem (link: https://wanilioweimprowizacje.blogspot.com/2019/12/placki-ziemniaczane-z-patisonem.html), placki z cukinii z serem feta (link: https://wanilioweimprowizacje.blogspot.com/2019/08/placki-z-cukinii-z-serem-feta.html), cytrynowe placki dyniowe (link do przepisu: https://wanilioweimprowizacje.blogspot.com/2018/12/cytrynowe-placki-dyniowe.html), drożdżowe placki z dyni z jabłkiem (link do przepisu: https://wanilioweimprowizacje.blogspot.com/2018/10/drozdzowe-placki-z-dyni-z-jabkiem.html), placki z cukinii (link do przepisu: https://wanilioweimprowizacje.blogspot.com/2018/07/placki-z-cukinii.html) i inne.

SMACZNEGO!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz